Králiček Jojo (2019): Detstvo, vojna a zlo v nás všetkých

FILM Králiček Jojo (2019): Detstvo, vojna a zlo v nás všetkých SK/CZ TITULKY

NEJDE TI SPUSTIŤ Králiček Jojo (2019): Detstvo, vojna a zlo v nás všetkých   
 Prezreté 9097x.   Oficiálny názov: Králiček Jojo (2019): Detstvo, vojna a zlo v nás všetkých
Zdieľajte film na sociálnych sieťach:

Detstvo je často vnímané ako obdobie nevinnosti a pokoja, no čo sa stane, keď je toto detstvo zasadené doprostred vojnového konfliktu? Režisér Taika Waititi nás zavedie do sveta, v ktorom sa miešajú tieto dva kontrasty, čím vytvára film plný emocionálnych výkyvov. Mladý Jojo je desaťročný chlapec, ktorý je fanaticky oddaný nacistickej ideológii. Takmer surreálne je, že jeho najlepším imaginárnym priateľom je samotný Adolf Hitler, predstavovaný s komickým nadhľadom skrz Waititiho vlastný herecký výkon.

Ako môže takto zobrazovaný Hitler existovať v predstavách malého chlapca? A aký je skutočný zámer, aby film s takou vážnou tematikou obsahoval takúto postavu? Film postupne odhaľuje, že za Jojovým očarením nacizmom sa skrýva neistota a strata. Keď chlapec objaví mladú židovskú dievčinu, Esku, skrývajúcu sa v ich dome, začne sa jeho svet obracať naruby. Film nás núti klásť si otázku: Je láska silnejšia ako naučená nenávisť? Ako môže chlapec, ktorý bol vychovávaný k nenávisti voči Židom, nájsť spoločný jazyk s dievčaťom, ktoré sa snaží prežiť? Jednou z najdojemnejších scén je, keď Elsa ukazuje Jojovi svoj život pred vojnou, spomienky na jej rodinu a to, ako ju nacizmus postihol.

Je možné nájsť ľudskosť uprostred takého chaosu? Ako môžeme prekonať nenávisť, ktorú nám iní vštepili do srdca? Králiček Jojo je nielen filmom o vojne. Je to príbeh o dospievaní, o hľadaní pravdy a o tom, ako jedno dieťa môže zmeniť svet okolo seba. Waititi nás vyzýva, aby sme sa zamysleli nad vlastnými zaujatými názormi a naučili sa vidieť ľudskosť v tých, ktorých sme kedysi považovali za nepriateľov. Je tento film len obyčajnou komédiou alebo skutočnou reflektívnou štúdiou o detskej nevinnosti a zle vo svete? Králiček Jojo je skvostom, ktorý každý divák musí vidieť, aby si našiel svoje odpovede.

Trailer k filmu Jojo Rabbit:

Orig. názov: Jojo Rabbit

Žáner: dráma, satira

Krajina: USA

Réžia: Taika Waititi

Scenár: Taika Waititi

Hrajú: Roman Griffin Davis, Scarlett Johansson, Thomasin McKenzie,Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen

Hudba: Michael Giacchino