Pacho Hybský zbojník je fenomén aj po takmer 50 rokoch. Čo ste o tomto filme nevedeli?


NEJDE TI SPUSTIŤ Pacho Hybský zbojník je fenomén aj po takmer 50 rokoch. Čo ste o tomto filme nevedeli?   
POZERAJ Pacho Hybský zbojník je fenomén aj po takmer 50 rokoch. Čo ste o tomto filme nevedeli? BEZ REKLÁM
 Prezreté 9856x.   Oficiálny názov: Pacho Hybský zbojník je fenomén aj po takmer 50 rokoch. Čo ste o tomto filme nevedeli?
Zdieľajte film na sociálnych sieťach:

Juraj Jakubisko je tvorcom nezvyčajných filmových diel, no jeho film ‚Pacho Hybský zbojník‘ bol nevšedný aj v jeho kontexte. Spracovali sme rebríček zaujímavostí, ktoré tento film radia do kategórie „nezabudnuteľných“

 1. Návrat k folklóru: Film sa pokúša zachytiť atmosféru slovenských národných povier a folklórnych prvkov. Juraj Jakubisko sa snažil vytvoriť autentický obraz vidieka a ľudových tradícií.
 2. Neobvyklý názov postavy: Hlavný hrdina filmu má nezvyčajné meno – Pacho Hybský. Toto meno je kombináciou dvoch rôznych názvov pre zbojníka zo slovenských povestí.
 3. Výprava a kostýmy: Film vyniká výnimočnou výpravou a kostýmami, ktoré sa snažia čo najvernejšie odrážať historický a ľudový charakter.
 4. Prvky surrealizmu: Jakubisko je známy pre svoje experimentálne prístupy k réžii. Vo filme sa objavujú aj surreálne a symbolické scény, čo je charakteristický rys jeho tvorby.
 5. Národný kontext: Film bol natočený v období normalizácie (70. roky), kedy bolo tvorcom značne obmedzené umeliscké vyjadrovanie. ‚Pacho Hybský zbojník‘ však obsahuje kritické narážky na spoločenskú situáciu a zároveň sa snaží oslavovať národnú kultúru.
 6. Vplyv na slovenský film: Film mohol mať vplyv na nasledujúce generácie slovenských režisérov a prispieť k formovaniu ich tvorivej identity.
 7. Kontroverzný prístup: Ako mnoho iných filmov Jakubiska, aj ‚Pacho Hybský zbojník‘ nebol bez kontroverzií. Niektorí diváci kritizovali jeho dlhé trvanie a experimentálne scény, zatiaľ čo iní si ho vážia práve pre tieto charakteristiky.
 8. Kultový status: Svojím nezameniteľným štýlom a odlišným prístupom si film získal kultový status medzi fanúšikmi slovenskej kinematografie.

Tieto zaujímavosti dokazujú, že Pacho Hybský zbojník nie je len obyčajným filmom, ale jedným z tých, ktoré sa zarysujú v pamäti divákov svojou originálnosťou a snahou o zachytenie hĺbky slovenskej kultúry a histórie.

Viete, kde sa tento film natáčal?

Film Pacho Hybský zbojník bol natočený na rôznych miestach na Slovensku. Natáčanie prebiehalo v rôznych prírodných lokalitách a historických oblastiach, ktoré sa snažili zachytiť autentickú atmosféru vidieka a ľudovej kultúry. Medzi konkrétne lokality, kde sa film natáčal, môžu patriť:

 1. Myjava a okolie: Myjava je rodným mestom režiséra Juraja Jakubiska a preto tam natáčal viaceré časti filmu. Okolité kopce, lesy a vidiek prispeli k vytvoreniu autentického prostredia.
 2. Hrad Tematín: Hrad Tematín, nachádzajúci sa v blízkosti mesta Trenčín, bol jedným z dôležitých dejových miest pre film. Táto historická pevnosť a jej okolie sa stali kulisou pre niektoré scény.
 3. Čachtice: Hrad Čachtice, známy ako sídlo Alžbety Báthoryovej, mohol byť ďalším miestom, kde sa natáčali scény filmu. Táto lokalita prispela k autentickému historickému prostrediu.
 4. Iné slovenské vidiecke lokality: Okrem uvedených miest sa film mohol natáčať aj v ďalších slovenských vidieckych oblastiach, ktoré by poskytli vhodné prostredie pre zachytenie atmosféry filmu.

Výber týchto miest mal za cieľ zachytiť autentický ráz slovenského vidieka a jeho kultúru, čo bolo v súlade s celkovým zámerom filmu a štýlom režiséra Juraja Jakubiska.

Pozrite si niektoré legendárne scény z tohto filmu: